Teknolojinin sürekli gelişmesi kameraları da ciddi oranda geliştiriyor. Doğada arazi koşullarında görüntü almak, video kaydetmek her zaman kolay olmuyor. Sürekli kayıt kapan kablolu kameralar, kablosuz ve Wi-Fi kameraların açık arazilerde kullanımı zor olduğundan fotokapan kameralar adı verilen mobil cihazlar kullanılıyor. Klasik kamera sistemlerine göre daha düşük maliyeti, kolay kurulum ve kullanımı ve elektriğe ihtiyaç duymaması günümüzde fotokapanları daha cazip kılıyor. Fotokapanlar pek çok alanda insanların işini kolaylaştırarak iş gücünü azaltmasıyla adeta doğadaki gözümüz haline geldi. Peki gelin fotokapan nedir ne işe yarar açıklayalım.

Fotokapan Ne Demek?

Fotokapanlar, hareket algıladığında hareket sensörü ve kızılötesi sensörlerle gece veya gündüz fotoğraf ve video kaydı alarak uzaktan yönetilebilen kameralardır. Sürekli kayıt yapmasına gerek olmayan bu cihazlar sadece hareket olduğunda kayıt alır ve sahip oldukları yüksek boyutlu hafıza kartlarına kaydeder. Standart kameralara nazaran büyük avantajlara sahiptir.

Fotokapan Ne İşe Yarar?

Fotokapanlar, diğer kamera çeşitlerinin kullanıldığı alanların neredeyse hepsinde kullanılabilir. Uygun pozisyonlarda yerleştirildiklerinde ulaşımın zor sağlandığı arazi koşullarında fotoğraf kaydı ve video çekimi yapar. Öncelikle yaban hayatı izleme projelerinde fauna envanteri çıkarılması başta olmak üzere, kırsal bölgelerde ahır, ev, bahçe gibi yerlerde insan ve hayvan görüntülerini rahatlıkla algılayarak güvenlik ve takip amaçlı kullanılır. Fotokapanlar özel mülklerin ve arazilerin güvenliklerinin sağlanmasının yanında sınır güvenliği ve askeri güvenlik operasyonlarında da yer alır.

 

Ülkemizden Fotokapan Haberleri

Dünyada ve ülkemizde fotokapan kameralar uzun yıllardır değişik amaçlarla kullanılıyor. Teknolojinin katkısıyla son yıllarda çıkan fotokapan modelleri kullanıcıya çok daha gelişmiş faydalı özellikler sunarak her alanda yaygınlaşıyor. Sadece yaban hayat izleme projelerinde fotokapanlar kullanılmıyor. Güvenlik güçleri fotokapana takılan görüntülerden eşgali teşhis ederek çok sayıda suçluyu yakalıyorlar. Neredeyse her gün fotokapana yakalanan hayvanlar, fotokapana yakalanan teroristler, defineciler, avcılardan gelen sayısız haber karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda rastladığımız fotokapan haberlerini sizler için derlerdik.

Fotokapana Yakalanan Hayvanlar

Biyoçeşitlilik çalışmaları, tür tespiti, türün yayılış alanını belirleme gibi bilimsel konularda yaygın kullanıma sahip fotokapanlar birçok konuyu aydınlatıyor. Son zamanlarda fotokapana yakalanan hayvan görüntülerinden haberlere yansıyanlardan bazılarına yer vermek istedik:

  • Muğla’da bir akademisyen tarafından yerleştirilen fotokapan ile nesli tükenme tehlikesinde olan karakulak arazide görüntülendi (Haber Ntv).
  • DKMP Bartın Şube Müdürlüğü Bartın ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı yaban hayatı izlenme çalışmasında ayı, kurt, karaca, yaban kedisi gibi hayvanların yanı sıra ilk kez kızıl geyik görüntülendi (Haber Ereğli Demokrat Medya).

Fotokapana Yakalanan Teröristler Ve Hırsızlar

Geliştirilen fotokapan teknolojisi güvenlik güçlerinin ve vatandaşların gerçekten işine yarıyor. Fotokapanın kamufule edilebilir özelliği, diğer kameralara nazaran daha fazla olduğundan yakaladığı en basit fotoğraf bile suçluların yakalanmasına olanak sağlıyor. Ülkemizde son zamanlarda fotokapan görüntüleri sayesinde yakalanan suçlulardan bazılarının görüntüleri:

  • Siirt’te yapılan terörle mücadele kapsamında önce fotokapanlarla görüntülenen 4 terörist ardından SİHA ile etkisiz hale getirildi (Haber Sabah).
  • Samsun’da Samsun İl Jandarma Komutanlığı ekipleri fotokapan kurarak başladığı uyuşturucu operasyonunda tarlada uyuşturucu yetiştirdiği fotokapan görüntüleriyle tespit edilen 4 kişi yakalandı (Haber Milliyet).
  • İstanbul Arnavutköy’de yıllardır arıcılıkla uğraşan bir kişi arı kovanlarının sürekli çalınmasından dolayı kovanların bulunduğu yere fotokapan koymaya karar verdi. Hırsızların görüntüsü ve kovanları çalma anı görüntülerini polise teslim eden H. Yılmaz hırsızların yakalanmasını bekliyor. (Haber Milliyet).
  • DKMP Düzce Şube Müdürlüğü yaban hayatı takibi için kurduğu fotokapanlarla karacanın kaçak olarak avlandığını tespit etti. Kaçak avcılık yapan 10 kişiye para cezası verildi (Haber Cumhuriyet).

Kamera sisteminin kurulması mümkün olmayan yerlerde elektriğe ihtiyaç duymadan uzun süre kayıt alabilen fotokapanlar gerçekten fonksiyonel kameralardır. Yukarıda görüldüğü gibi benzerleri her gün yaşanan bu durumların hepsi haberlere yansımıyor. Fotokapan kamera kullanan vatandaşlar, bilim insanları, kamu görevlilerine ek olarak polis, jandarma gibi güvenlik güçleri tarafından her gün tespit ediliyor. Günümüz teknolojisinin sizlere sunduğu gelişmiş fotokapan özellikleri sayesinde fotokapan kurulumunu yaptıktan sonra uzaktan yönetilebiliyor. 2 yıl garanti ve teknik servis desteğiyle Keepguard fotokakapan modellerini fotokapanturkiye.com üzerinden sipariş verebilirsiniz. Toplu sipariş için 0850 304 01 04 telefonundan iletişime geçebilir veya [email protected] adresine mail ile ulaşabilirsiniz. Fotokapanlar hakkında merak ettiklerinizi yazının altındaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.