Fotokapan Kamera Nedir?

Fotokapan kamera hareket algılama özelliği ile çalışan kameralardır. Infrared, flaşlı ve slr gibi çeşitleri vardır. Günümüzda daha çok doğal hayatı araştırma çalışmalarında yabani hayvanların görüntülenmesinde kullanılıyor olsa da fotokapan kameralar ilk defa 1990’lı yılların başında avcılar tarafından Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca son dönemde güvenlik güçleri tarafından sınır güvenliği, kaçakçıların ve teröristlerin tespitinde de kullanılır. Çekim sırasında herhangi bir insan faaliyeti olmadığı için hayvanların en doğal hallerinin görüntülenmesi fotokapanlar ile mümkün olur. Aylarca aynı yerde çalışabilmesi sebebiyle canlı türleri hakkında ayrıntılı bir veri elde edilir.

Fotokapan Ne İşe Yarar?

Fotokapan kameralar çok yönlü kullanılabilen, pratik, üstün özelliklere sahip cihazlardır. Fotokapan pil ömrü bırakıldığı yerde bir yıla varabilmesi sayesinde avantajlıdır. Gece ve gündüz canlıları ve alanda meydana gelen değişimleri görüntüler. Adeta bölgenin görüntülü tarihini çıkarırlar. Fotokapanlar doğal hayat ve avcılık çalışmaları konusunda çok başarılı olduğu gibi bazı teknik özelliklere dikkat edildiğinde güvenlik kamerası olarakta başarılı şekilde kullanılabilir.

Fotokapanların piyasada çok farklı özelliklere sahip modelleri bulunur. İlk kullanılmaya başlandığı dönemlerde amatör olarak üretilen fotokapanlar günümüzde çok sayıda tanınmış marka tarafından üretiliyor. Fotokapanların teknolojik özellikleri ilk üretildikleri dönemden günümüze kadar çok gelişmiştir. Fotokapan özellikleri markalara göre değişkenlik gösterebilir.

Fotokapan özelliklerine teknolojinin gelişimi ile yenileri ekleniyor. Piyasada yaklaşık 30 MP’lik Full Hd fotoğraf ve video çekimi yapabilen fotokapan modelleri bulunuyor. GSM destekli fotokapan modellerinde ayrıca sim kart girişi bulunuyor. Fotokapan simkartlı modellerde uygulama desteği ile birden fazla fotokapan uygulamaya kaydedilerek fotokapanların şarj durumu, GPS ile konumu takip edilebiliyor. Örneğin Keepguard fotokapan gibi markalarda fotokapan görüntülerinin uygulama, e-mail ve MMS yoluyla kullanıcıya bildirilmesi mümkün oluyor. Bu şekilde fotokapanların bulunduğu yerlere gidilerek durumunun kontrol edilmesine gerek kalmıyor.

Fotokapan Nasıl Çalışır?

Fotokapan nasıl çalışır sorusunu kısaca fotokapan çalışma prensibi hareket sensörü ile aktif olması şeklinde cevaplayabiliriz. Yerleştirildiği alanda hareket olmadığı sürece uyku modunda bekler. Herhangi bir canlı hareketi olması durumunda otomatik olarak devreye girer, yapılan ayarlara bağlı olarak fotoğraf veya video çekimi yapar. Hareket sensörünün kapsama alanı içinde faaliyet devam ettiği sürece çekime devam eder. Bazı modellerde bulunan ”alan tarama” özelliği ile hareket olmasa bile arazideki mevsimsel değişimleri belli zaman aralıkları ile görüntüleyebilir.

Fotokapan kameralar marka ve modele göre değişebilen farklı sayılarda kalem piller ile çalışır. Bazı fotokapanlarda bulunan DC portu ile güneş enerjisi panelleri takılabilir. Bazı fotokapanların kalem pil ile çalışabilmesine ek olarak akü desteğiyle de uzun süre çalıştırılması mümkündür.

Fotokapan Kurulumu

Diğer kameralara göre oldukça pratik kullanıma sahip olmasıyla birlikte fotokapan kurulumu da kolaydır. Fotokapanların neredeyse tamamına yakınında off, on, menü olmak üzere 3 kademeli kontrol paneli vardır. Fotokapanlarda ”on” konumu aktif hale getirildikten sonra çekim sizin kontrolünüzde değildir. Artık bütün yönetim hareket sensöründedir. Bu yüzden ”on” konuma aldığınız cihazdan en kısa sürede uzaklaşmanız gerekir. Makinenin ön yüzünün sizi görmesine gerek yoktur, siz 15-20 m yakınındayken hangi yönde olursanız olun sizi algılar ve çekim yapar. Bu sebeple fotokapanın bütün ayarlarını yaptığınızdan emin olduktan ve bırakılacağı yeri hazırladıktan sonra ”on” konumuna alınız. Böylece cihazın gereksiz çekimler yapmasını engellemiş olursunuz.

Fotokapan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotokapan kullanırken cihaza zarar vermemek ve performansını arttırmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  • Cihaz açıkken kesinlikle hafıza kartını çıkartmayın, karta zarar verirsiniz.
  • Araziye yerleştirmeden önce ev ortamında birkaç deneme yapın böylece makineyi iyice anlamış olursunuz.
  • Cihaz kapsama alanı içerisinde hareket olmadığı sürece uyku modunda beklediği için pil ömrü uzundur. Fotokapan çok hareketli bir ortamda değilse pili az harcayarak aylarca durabilir. Tabi bu durum fotoğraf modunda geçerli, video modunda çekim sayısına bağlı olarak süre kısalabilir. Ayrıca pillerin batarya ömrü yaz-kış arasında neredeyse 2 kat fark eder. Kışın piller daha çabuk tükenir. Tercihen Duracell marka pil en uygun ve dayanıklı olanlardır.
  • Çalınma riskine karşı koyduğunuz yeri iyi seçin. Üzerine nereye ait olduğu yeri ve uydudan takip edilmektedir gibi bilgiler yazabilirsiniz.
  • Hafıza kartı en az 64 GB olursa fotoğraf ve video kaydı için daha kullanışlı olur.
  • Fotokapanı açık arazide bırakacaksanız mutlaka üzerinde piton kilit bulunan fotokapan koruma kutusu içerisinde kullanmalısınız. Çoğu fotokapan dayanıklı malzemeden yapılmıştır, suya, darbelere karşı kısmen dayanıklıdır ama sert yağmurlar, kar, hayvanların vereceği zararlara karşı sadece cihaz gövdesi yeterli olmayabilir. Ayrıca fotokapanlar genelde tenha yerlere bırakıldığı için her zaman çalınma riski vardır.
  • Fotokapan koruma kutusu fotokapanın marka ve modeline göre değişik tasarımlara sahiptir. Cihazınız için uygun olanı seçebilirsiniz. Güvenlik kutusu seçerken cihazın ön kısmında bulunan kızılötesi led, hareket sensörü, kamera merceği gibi bölümlerin görüş alanının açık kalmasına dikkat ediniz. Fotokapan koruma kutusu örnek modelini görebilirsiniz: